PROIECT DIDACTIC  

 

EDUCATOARE:

DATA:

GRUPA: Mică

Nivelul I

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT:

TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?”

PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul”

SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)”

TEMA  ACTIVITATII : “Omul de zăpadă”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Om şi Societate

MIJLOC DE REALIZARE: lipire

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL: consolidarea deprinderii de lipire şi utilizare a instrumentelor corespunzător; stimularea dragostei şi a respectului faţă de muncă, a gustului şi a simţului estetic

OBIECTIVE:

O1 – să enumere părţile componente ale unui om de zăpadă;

O2 – să recunoască materialul didactic prezent în coşuleţe;

O3 – să reconstituie corespunzător omul de zăpadă din elementele prezente în coşuleţ;

O4 – să utilizeze corect instrumentele pentru lipire, pentru a nu distruge lucrarea;

O5 – să respecte indicaţiile tehnici de lipire a educatoarei (lipire prin presare şi mişcări circulare);

O6 – să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă pe tot parcursul activităţii.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul practic,turul galeriei;

MATERIAL DIDACTIC:  şabloane cu oameni de zăpadă,pălarii de carton,morcov de hartie, fulare colorate, nasturi, lipici, coşuleţe.

FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.

METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă, aprecieri stimulative, analiza produselor activităţii, lucrare practică.

 

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

  • Ministerul Educatiei şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în Grădiniţa de Copii, Ediţia a II-a revizuiăa şi adăugtiă şi L,egislaţie şi Documente Reglatoare, Bucureşti, 2005
  • Petre, Maria, Petricica, Maria, Metodica predării activităţilor manuale în grădiniţa de copii, manual pentru liceele pedagogice de educatoare, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti.
  • Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărtii de Ştiinţă, Cluj- Napoca, 2007.
 

EVENIMENT DIDACTIC

 

   CONŢINUT STIINŢIFIC

 

 

STRATEGII DIDACTICE

 

EVALUARE

(instrumente şi indicatori)

 

MOMENTUL ORGANIZATORIC

       Asigurarea condiţiilor optime necesare desfăşurării activităţii: aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialelor la măsuţe.    
 

CAPTAREA

ATENTIEI

       Captarea atenţiei  se face printr-o ghicitoare cunoscută de copii, referitoare la Omul de zăpadă:

„Stă în curte, lângă pom.

Îi zici om, dar nu e om;

Şi când soarele-ncălzeşte,

Nu-l mai vezi, că se topeşte.”

Copiii vor dezlega uşor ghicitoarea şi apoi vor recita poezia „Omul de zăpadă”.

 

Conversaţia

– ghicitoarea

 

 

 

 

 

ANUNŢAREA

TEMEI ŞI

ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

        Astăzi la activitatea practică o vom ajuta pe Zana Iarnă să confecţioneze oameni de zăpadă. Pentru a avea un aspect cât mai placut, noi va trebui să lipim corect şi să lucrăm îngrijit la masuţe.

 

 

 

 

 

Conversaţia

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DIRIJAREA

ÎNVǍŢǍRII

 

a)   Intuirea materialelor

Copiii vor enumera materialele de lucru de pe măsuţă :

Şablonul omului de zăpadă;

Fularul;

Pălaria;

Nasturi;

Lipici;

Morcovul .

b)   Instructajul şi demonstraţia

Se explică şi se demonstrează modul de lucru. Priviţi cu atenţie la modelul pe care vi l-am făcut eu! Vedeţi că nu am depăşit conturul şi am pus pe toată suprafaţa lipici. Aşa va trebui să lucraţi şi voi.

Se fac exerciţii de încălzire a manutelor:

„Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la o floare/Boboc, floare, boboc ,floare.”

c)    Desfăşurarea propriu-zisă a activităţii

Copiii vor lucra la măsuţe. Atenţionez asupra modului în care trebuie să lucreze cu lipiciul,sabloanele si accesoriile colorate. Dau indicaţii generale şi  individuale copiilor şi urmăresc modul în care lucrează copiii. Voi ajuta copii care nu reuşesc sau care au dificultati în realizarea oamenilor de zăpadă.

 

 

Conversaţia

 

 

 

 

 

Instructajul verbal

 

Demonstraţia

 

 

 

Conversaţia

 

 

Exerciţiul

 

 

Evaluare orală

-recunoaşterea şi denumirea materialelor

 

 

 

 

 

 

Observarea curentă

 

 

Aprecieri stimulative

 

 

Lucrarea practică

 

 

Observarea curentă

 

 

OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI

Unul dintre copiii de la fiecare măsuţă va prezenta produsul pe care l-a pregătit, enumerând materialele folosite.

 

 

 

 

Conversaţia

 
 

EVALUARE

        Copiii vor trece pe la fiecare echipă şi vor face aprecieri privind produsul final şi curăţenia de la punctul de lucru. Conversaţia Evaluare orală

Turul galeriei

 

 INCHEIEREA ACTIVITATII

 

        Se apreciază modul de lucru şi comportamentul copiilor în timpul activităţii.

Drept răsplată, fiecare copil va primi câte o recompensa dulce.

 

 

 

Aprecierea verbală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments
Omul de zăpadă – Domeniul Om și Societate

One thought on “Omul de zăpadă – Domeniul Om și Societate

Anunta-ma daca iti place....

%d bloggers like this: