Continuând seria de proiecte didactice, începută aici, astăzi vă propun un model de convorbire la cunoașterea mediului despre jocurile copiilor din anotimpul iarna.
Proiectul în format word, poate fi descărcat de aici: Jocurile copiilor iarna DS
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
DATA:
Nivelul I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT:
TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?”
PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul”
SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)”
TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe
MIJLOC DE REALIZARE: convorbire
TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe
SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor
OBIECTIVE:
O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna;
O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna;
O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna;
O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse;
O5 – să participe cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: Convorbirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia.
MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de iarnă şi jocurile copiilor iarna
FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual
SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.
METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă, aprecieri stimulative.
DURATA: 15 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Ministerul Educatiei şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în Grădiniţa de Copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Bucureşti, 2005;
- Ezechil Liliana, Mihaela Păişi Lăzărescu, “Laborator preşcolar-ghid metodologic”, Editura V&Integral, Bucureşti, 2005;
- Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărtii de Ştiinţă, Cluj- Napoca, 2007.
EVENIMENT DIDACTIC | CONŢINUT STIINŢIFIC | STRATEGII DIDACTICE | EVALUARE(instrumente şi indicatori) |
MOMENTUL ORGANIZATORIC | Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:-aerisirea sălii de clasă;-amenajarea în semicerc a scaunelor;
-pregătirea materialului didactic; |
||
CAPTAREAATENTIEI | Captarea atenţiei se face prin afişarea la tabla magnetică a imaginilor cu aspecte de iarna şi jocurile copiilor în acest anotimp. | Conversaţia | |
ANUNŢAREATEMEI ŞI
ENUNŢAREA OBIECTIVELOR |
-Copii, astazi vom vorbi despre anotimpul iarna şi despre jocurile copiilor din aceasta perioadă. | Conversaţia |
|
DIRIJAREA
ÎNVǍŢǍRII |
Educatoarea adresează cateva intrebări copiilor:
-Ce ne-a adus Zana Iarnă? -Cum ne îmbrăcăm iarna? -Cum ne putem juca? -Unde ne dăm cu săniuţa? -Dar cu schiurile? -De ce vă place anotimpul iarna? Copiii descriu, împreună cu educatoarea imaginile aflate la panou. |
Conversaţia
Convorbirea
|
Evaluare orală
Observarea curentă Aprecieri stimulative |
OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI | Copiii vor veni pe rand la tabla magnetică şi vor descrie cate o imagine, folosind propoziţii simple. | Convorbirea | Evaluare orală
|
EVALUAREA | Educatoarea adreseaza copiilor cateva întrebări, pentru a evalua activitatea de astăzi:-Despre ce am discutat noi astăzi?
-Ce jocuri de iarna cunoaştem? -Care este jocul nostru preferat? |
Conversaţia | Evaluare orală
|
INCHEIEREA ACTIVITATII | Se apreciază comportamentul copiilor în timpul activităţii. Se fac aprecieri generale şi individuale. | Aprecierea verbală |
Am tot cautat pe net programa de la gradinita pentru grupa mica, ti-as fi foarte recunoscatoare daca m-ai indruma unde as putea-o gasi…
Melly, programa o poti gasi in Curriculum pentru invatamantul prescolar.O sa il postez eu maine pe blog 🙂
totul este super si proiectele si blogul si Doamne… pot sa va intreb cand aveti timp de toate aste??? :))
Multumesc din suflet! Mi-aș dori să pot face mai mult, dar timpul mi-e cel mai mare dușman.
Un an plin de impliniri, vă doresc!
Pingback:Jocurile copiilor iarna | Grădinița Fluturașilor Talentați
Pingback:Jocurile copiilor iarna | Grădinița Fluturașilor Talentați
Pingback:Jocurile copiilor iarna - Gradinita Fluturasilor Talentati
Aceasta activitate este mai mult o lectura dupa imagini si nu o convorbire .Cand ceri copiilor sa descrie imagini nu putem vorbi de convorbire nici macar de convorbire dupa un sir de imagini sau ilustratii.Convorbirea presupune un plan bine gandit de intrebari succesive adresate copiilor cu raspunsuri adecvate.Lectura dupa imagini necesita observarea si desctierea amănunțită a imaginilor.
Nu e cu suparare e doar o parere.
Felicitări pentru tot ce faceti!