Așa cum vă ziceam aici și aici, vin în ajutorul celor care susțin examenul de definitivat/ titularizare cu o serie de proiecte didactice.

         Proiectul didactic îl puteți găsi și în format .doc    ALA

                  PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:

DATA:

GRUPA: Mica

Nivelul I

UNITATEA DE INVATAMANT:

TEMA ANUALA: ”Cand/Cum si de ce se intampla?”

PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul”

SUBTEMA: “Ce-i atata galagie?( jocurile copiilor iarna)”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi la alegerea  copiilor, liber-creative

MIJLOCUL DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes

      ARTA:”Jocurile copiilor iarna” (desen in contur)

      JOC DE MASA:”Din jumatati-intregul”- reconstituiri de imagini cu omul de zăpadă, sania, schiul, etc.

 

TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt

SCOPUL: familiarizarea copiilor cu principalele aspecte si trasături caracteristice ale jocurilor copiilor; consolidarea deprinderii de a se juca în grupuri mici organizate, respectând indicatiile educatoarei in vederea indeplinirii sarcinilor propuse.

 

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-coloreze fara sa depaseasca conturul desenului;

O2-sa recunoasca culorile pe care le folosesc;

O3- sa formeze corect din jumatati un intreg;

O4-sa recunoasca imaginile formate;

O5-sa aiba o pozitie  corecta la masute;

O6-sa participe cu interes la activitate;

O7-sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc pentru  realizarea sarcinii comune.

 

METODE SI PROCEDEE:

  •       conversatia;
  •       turul galeriei;
  •       exercitiul;
  •       explicatia;
  •       demonstratia.

 

MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, jumatati de jetoane, culori.

FORMA DE REALIZARE: pe grupe

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.

METODE DE EVALUARE: Verificare orala, observarea curenta a comportamentului, aprecieri stimulative, analiza produselor activitatii.

DURATA:10-15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

      Antonovici Ştefania,Paula Neaţu- “Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis Print, 2008

      Curriculum pentru invatamantul prescolar (2008) M.E.C.T., Bucuresti

      Gavora Rodica „Totul….pentru copil” – ghid pentru educatoare si directori, , Ed. Diana, 2008, Pitesti

      Revista “Invatamantul Prescolar”, nr 1-2/2009

 

ETAPELE

ACTIVITATII

          CONTINUTUL                           INVATARII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
  

 

1.MOMENTUL ORGANIZA-

TORIC

 

     Asigurarea conditiilor necesare pentru buna desfasurare a activitatii:

-aerisirea clasei;

-amenajarea masutelor, formand doua centre de interes;

-pregatirea materialului didactic;

    

  

 

 

 

 

 

  

Observarea comporta-

mentelor  copiilor

 

 

  

 

 

2. CAPTATEA ATENTIEI

  

Captarea atentiei se face prin intermediul uui saculet fermecat, din care copiii vor extrage cate un ecuson (fulg de nea sau om de zapada).In functie de ecusonul primit, copiii se vor aseza la centru de interes.

  

 

 

 

Explicatia

 

  

Observarea comporta-

mentelor copiilor

 

 3.ANUNTA-

REA   TEMEI SI A OBIECTI-

VELOR

 Copii ,astazi ne vom imparti si vom lucra la doua masute:

            ARTA:”Jocurile copiilor iarna” (desen in contur) –Fulgii de nea

            JOC DE MASA:”Din jumatati-intreg”-Oamenii de zapada

 

 Conversatia

 

 

Explicatia

  

Evaluare orală

 

  

4.DIRIJAREA INVATARII

    Ne vom deplasa impreuna la masute,mergand ca piticii: “Noi suntem piticii/Piticii voinicii….”

a) Intuirea materialelor

  Copiii vor enumera materialele de lucru de pe masută . Pentru a avea un aspect cat mai placut noi va trebui sa coloram frumos, sa nu depasim conturul ,sa formam un intreg din jumatati si sa lucram ingrijit la masute.

 

   

 

 

b)Instructajul şi demonstraţia

       Se explica si se demonstreaza modul de lucru. Echipa fulgilor de nea va trebui sa colore imaginile folosind culorile corespunzatoare si fara sa depaseasca conturul, iar echipa oamenilor de zapada trebuie sa reintregeasca imaginile, unind jumtatile.

Inainte sa ne apucam de lucru ,o sa facem cateva exercitii de incalzirea a manutelor:

        Ploua….

      Tuna…..

      Bate vantul….

      Rasare soarele….

Atentionez asupra modului in care trebuie sa lucreze. Dau indicatii generale şi  individuale copiilor şi urmaresc modul in care lucreaza copiii. Voi ajuta copii care nu reusesc sau care au dificultati in realizarea sarcinilor.

  

 

 

 

 

Intuirea materialului didactic

 

 

 

 

 

 

 

 

Instructajul verbal

 

Demonstratia

 

 

Explicatia

 

 

 

 

 

Incalzirea mainilor

 

 

 

 

 

Exercitiul

 

  

 

 

 

Evaluare orală

-recunoaşterea şi denumirea materialelor

 

 

 

 

 

 

 

Observarea comporta-

mentelor copiilor

 

 

 

 

 

 

Aprecieri stimulative

 

 5.EVALUA-

  REA

 Copiii vor trece pe la fiecare echipa si vor face aprecieri privind produsul final si curatenia de la punctul de lucru.   

Conversatia

 

 

Turul galeriei

 

 

 Analiza produselor activitatii

 

 

 6.INCHEIE-

REA ACTIVITATII

 Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurarea a activitatii.   

Conversatia

  

Aprecieri verbale

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments
Jocurile copiilor iarna -ALA ( proiect didactic)
Tagged on:                 

0 thoughts on “Jocurile copiilor iarna -ALA ( proiect didactic)

Anunta-ma daca iti place....

%d bloggers like this: