SĂPTĂMÂNA: 28. 01.2019- 01.02.2019                                                          

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine și cum planifică/organizează o activitate?

SUBTEMA/TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:   CÂT DE MULTE AM ÎNVĂȚAT? (evaluare sumativă)

GRUPA MICĂ

planificare noul curriculum gradinita

DATA

/

ZIUA

INTERVALE ORARE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE  SEMNĂTURA
 

 

 

 

LUNI

28.01.2019

8,00-8,30 ADP: R-Primirea copiilor(deprinderi specifice) ;  
8,30-9,00 ALA 1: B.-“ Citim imagini despre  toamnă și iarnă”

          A: ”Anotimpul meu preferat este…” ( desen liber)

           C: „Copacul toamnei” ( tangram)

 

9,00-11,30 ADP: ID “ Feeria anotimpurilor….”

R-( prezenţă, salut, calendarul naturii, noutatea zilei, gimnastica de înviorare)  

T:„Trenulețul veseliei”

ADE( cun med): ”Feeria anotimpurilor” (lectură după imagini)

          DEC: ”Cântăreții fac concurs!” ( repetarea cântecelor învățate)

    Joc cu text și cânt: ” Podul de piatră”

          DOS: ”Copacul în anotimpul iarna” ( lipire)

ADP: R– Gustarea (deprinderi specifice).

 

11,30 -12,30 ALA 2: Joc de mișcare: ”Prinde mingea”

Joc distactiv: ” Aruncăm cu bulgări!”

 

12,30-13,00 ADP: Joc liber; R– Plecarea copiilor acasă(deprinderi specifice).

 

 

 

 

 

 

MARŢI

29.01.2019

8,00-8,30 ADP: R-Primirea copiilor(deprinderi specifice). ;  
8,30-9,00 ALA 1- JM :”Puzzle” ( personaje din povești)

     C: ” Castele din povești”

   JR: ” Micul actor”

 

9,00-11,30 ADP: ID-“ ,,Bună dimineața, mici povestitori!”

R-( prezenţă, salut, calendarul naturii, noutatea zilei, gimnastica de înviorare)  

T-  “Gărdulețul”

ADE- DȘ (Activ matem) : ”Grupează elementele din poveste” (formare de grupe cu elemente de același fel)

          DEC:” Ursul” ( pictură în contur)

           DLC: ”Ce poți spune despre?” ( joc didactic)

ADP- R– Gustarea (deprinderi specifice).

11,30 -12,30 ALA2: Joc senzorial: ” Cine te-a strigat pe nume?”

            Joc liber  

 

12,30-13,00 ADP: Joc liber; R– Plecarea copiilor acasă(deprinderi specifice).
 

MIERCURI

30.01.2019

8,00-8,30 ADP: R-Primirea copiilor(deprinderi specifice). ;  

 

 

8,30-9,00 ALA 1- A: ” Săpunul” (modelaj)

         J.R. ”De-a doctorul”

         B: ”Citim imagini despre corpul uman”

9,00-11,30 ADP: ID:” În vizită la doctor”

R-( prezenţă, salut, calendarul naturii, noutatea zilei, gimnastica de înviorare)  

T-“Bate vântul frunzele”

ADE- DLC: ”Micii recitatori” ( repetarea poeziilor învățate)

            DPM. ” Cine ajunge primul la doctor?” ( traseu aplicativ- concurs)

      Joc dinamic: Alergare cu pornire/ oprire la semnal

     DEC: ” Băiețelul”/ ”Fetița” ( pictură cu bețișorul)

ADP -R– Gustarea (deprinderi specifice).

11,30 -12,30 ALA 2: Jocuri de distractiv: ”Mingea frige”

  Joc senzorial: ”Baba Oarba”

12,30-13,00 ADP: Joc liber; R– Plecarea copiilor acasă(deprinderi specifice).

 

 

 

 

 

JOI

31.01.2019

8,00-8,30 ADP: R-Primirea copiilor(deprinderi specifice). ;  
8,30-9,00 ALA 1: B: ” Cartea cu povești”

JM: ”Găsește perechea” ( exerciții de asociere)

Ș: ”Curcubeul” ( experiment )

9,00-11,30 ADP: ID- “Bună dimineața, copii voinici!”

R-( prezenţă, salut, calendarul naturii, noutatea zilei, gimnastica de înviorare)  

T -“Mergem ca piticii!”

ADE- DEC( Ed. Muzicala)  :” Omul de zăpadă” ( audiție)

           DS (  Activ matem) : “ Așază după mărime!”( joc didactic)

           DOS: ” Cum aș vrea să fiu?” ( covorbire cu suport ilustrativ)

ADP -R– Gustarea (deprinderi specifice).

11,30 -12,30 ALA 2: Joc de îndemânare: ” Nimerește coșul!”

  Joc distractiv: ”Să umplem coșuletul!”

12,30-13,00 ADP: Joc liber; R– Plecarea copiilor acasă(deprinderi specifice).

 

 

 

 

 

VINERI

01.02.2019

8,00-8,30 ADP: R-Primirea copiilor(deprinderi specifice). ;  
8,30-9,00 ALA 1- A: ”Fructe și legume de toamnă” ( ștampilare)

           J.R: „Micii bucătari”

           J.M: ”Mărgele pentru păpuși” ( înșiruire)

 

 

 

9,00-11,30

ADP- ID:  ,,Cât de mult am învățat până acum…!”

R-( prezenţă, salut, calendarul naturii, noutatea zilei, gimnastica de înviorare)  

T: ” Bat din palme”

ADE- DȘ ( cun med): ,, Ce schimbări ne aduc anotimpurile?” ( convorbire)

DPM: Traseu aplicativ ( mers liniștit, săritură, mers în echilibru)

 Joc: ”Aruncăm cu bulgări”

 DEC ”Omul de zăpadă” ( desen în contur)

ADP -R– Gustarea (deprinderi specifice).

11,30 -12,30 ALA 2: Joc de atenție: ”Caută cercul!”

Joc liniștitor: ” Țara Tăcerii”

 

12,30-13,00 ADP: Joc liber; R– Plecarea copiilor acasă(deprinderi specifice).

 

 

 

DATA/ ZIUA INTERVAL ORAR ACTIVITATE METODICĂ SEMNĂTURĂ
28.01.2019 13-16 Studiu individual

Confecționarea materialului didactic

 
29.01.2019 13-16 Zi metodică săptămânală

Înregistrarea documentelor la secretariatul şcolii

 
30.01.2019 13-16 Pregătirea documentelor școlare

Consilierea părinților

 
31.01.2019 13-16 Înregistrarea planificării didactice pentru săptămâna următoare

Pregătirea materialului didactic pentru activităţi

 
01.02.2019 13-16 Aranjarea fișelor în mape

Pregătirea materialului didactic pentru activităţi

 

 

DATA/ ZIUA INTERVAL ORAR ACTIVITATE DE CONSILIERE EDUCAȚIONALĂ A PĂRINȚILOR SEMNĂTURĂ
30.01.2019 13-14 ”Copiii au nevoie de mișcare indiferent de vremea de afară”  

 

 

Facebook Comments
” CÂT DE MULTE AM ÎNVĂȚAT? -planificare după noul curriculum
Etichetat pe:                    

Anunta-ma daca iti place....

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.